Dlaczego prawo autorskie zdecyduje o przyszłości Unii Europejskiej?

Od prawa autorskiego zależy wiele naszych codziennych czynności – reguluje ono sposób, w jaki słuchamy muzyki czy oglądamy wiadomości. Determinuje jak się uczymy, pracujemy i wyrażamy siebie poprzez media społecznościowe, również gdy wykorzystujemy twórczość kogoś innego i remiksujemy ją by stworzyć coś od nowa.

Z każdym dniem stajemy się bardziej zależni od technologii, w związku z czym prawo regulujące dostęp do wiedzy i informacji, ma także wpływ na sposób, w jaki się uczymy czy dbamy o swoje zdrowie.

Prawo autorskie powstało wiele lat temu w analogowej rzeczywistości i nie nadąża za postępującą cyfryzacją. Reforma prawa autorskiego, nad którą trwają obecnie prace w Unii Europejskiej jest szansą na uczynienie naszego życia lepszym - edukacji łatwiejszą i skuteczniejszą, pracy przyjemniejszą a rozrywki jeszcze bardziej zajmującą. Niestety, propozycje w niej zawarte są nieadekwatne do kierunku, w którym zmierza obecny rozwój technologii i społeczeństwa.

Zobacz jak reforma prawa autorskiego wpływa na przyszłość każdego z nas:

EDUKACJA

Żyjemy w świecie, który przyspiesza a my musimy nadążać, ciągle zdobywając nową wiedzą w szkole, pracy i w codziennym życiu. Odpowiedzią na tę potrzebę jest uczenie się przez całe życie: formalna i nieformalna edukacja dostępna dla każdego w każdym miejscu i czasie.

Jeśli reforma prawa autorskiego zostanie przyjęta w formie proponowanej przez Komisję Europejską, otrzymamy prawo, które nie pozwoli na używanie poza szkołą zasobów edukacyjnych chronionych przez prawo autorskie.

Dziś oznacza to, że nauczyciel akademicki może wyświetlać filmy podczas zajęć czy wykorzystywać videoklip w kursie internetowym, ale w bibliotece potrzebne będzie pozwolenie, albo nawet zapłata od każdego wykorzystania tych zasobów.

Jeśli w przyszłości stworzymy asystentów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji, ich użyteczność w nauczaniu wynikać będzie z różnorodności wiedzy, filmów i muzyki które mogą pozyskać bez licencji. Jeśli reforma prawa autorskiego w obszarze edukacji nie będzie ambitna, DigiTutor i inne podobne narzędzia staną się bezużyteczne zanim zostaną wyprodukowane.

TWÓRCZOŚĆ

Technologia jest wszechobecna w naszym życiu i wpływa na sposób w jaki wyrażamy siebie i komunikujemy się z innymi. W przyszłości internet będzie nieodzowny dla kreatywności i nawiązywania twórczych relacji z innymi.

Jeśli reforma prawa autorskiego zostanie przyjęta w formie proponowanej przez Komisję Europejską, zostanie wdrożony tzw. mechanizm filtrowania treści. Mechanizm ten wymusi na popularnych platformach takich jak YouTube stosowanie algorytmów monitorujących treści przesyłane przez użytkowników. Te zawierające filmy, nagrania czy zdjęcia należące do kogoś innego niż do użytkownika będą automatycznie blokowane.

Dzisiaj filtr zablokowałby memy, fanowskie klipy wideo, remiksy muzyki I inne rzeczy które kochamy i z których czerpiemy radość wykorzystując je na własny użytek, dla rozrywki, parodii czy w komentarzach politycznych. Blokowanie treści tego typu ograniczyłoby kreatywność i wolność słowa.

Jeśli w przyszłości opracujemy metody digitalizowania naszych doświadczeń dotykowych i tworzenia realistycznych interakcji z wirtualnymi przedmiotami, mechanizmy filtrowania treści mogą zablokować te treści. Jeśli reforma prawa autorskiego będzie mało ambitna, DigiDermis i inne podobne narzędzia staną się bezużyteczne zanim zostaną wyprodukowane.

E-BIZNES

W coraz lepiej połączonym przez sieć świecie, dostęp do światowego rynku ogromnie zwiększa nasze możliwości. Konsumenci korzystają z internetu nie zauważając nawet ile razy przekraczają granice geograficzne szukając informacji o produktach i robiąc zakupy. Jednak pełen potencjał przepływu informacji i handlu w Europie jest wciąż niewykorzystany z powodu braku prawdziwie jednolitego rynku cyfrowego.

Jeśli reforma prawa autorskiego zostanie przyjęta w formie proponowanej przez Komisję Europejską, prawo autorskie będzie inne w każdym kraju członkowskim. Będziemy wciąż żyli w świecie, w którym książki, filmy, programy telewizyjne, muzyka czy artykuły naukowe dostępne w sieci w jednym z krajów europejskich nie zawsze będą dostępne w innych krajach wspólnoty.

Jeśli w przyszłości stworzymy programowalną materię, projekty stworzone w niektórych krajach Unii mogą okazać się niemożliwe do wykorzystania w innych. Jeśli reforma prawa autorskiego będzie mało ambitna, DigiAtoms i inne podobne narzędzia staną się bezużyteczne zanim zostaną wyprodukowane.

O PROJEKCIE

"A Future Not Made in the EU" to projekt wykorzystujący metodologię designu spekulatywnego by przedstawić wizje przyszłości, w kontekście reformy prawa autorskiego, która może spowolnić rozwój nowoczesnych rozwiązań na polu edukacji, twórczości, biznesu, mediów i ochrony zdrowia w Unii Europejskiej.

"Dizajn spekulatywny to nowatorska metoda foresightowa, pozwalająca dyskutować o przyszłości w oparciu o projekty nieistniejących jeszcze produktów lub usług. Wykorzystaliśmy tę metodę by mówić o przyszłości prawa autorskiego. Dyskusja o jego reformie tkwi w ‘tu i teraz’, jest niezmiernie techniczna i ekspercka. Naszym projektem chcemy pokazać przyszłość prawa autorskiego, ale też pobudzić wyobraźnię i w ten sposób unaocznić skutki złej reformy."

- Alek Tarkowski, Alek Tarkowski, prezes Centrum Cyfrowego

Centrum Cyfrowe to think-and-do tank pracujący na styku technologii, prawa, społeczeństwa i kultury. Analizujemy w jaki sposób obywatele i instytucje realizują swój osobisty i profesjonalny potencjał wykorzystując do tego ICT. Prowadzimy badania, modelujemy rozwiązania prawne i rekomendacje dla polityk publicznych, tworzymy narzędziowniki oraz metodologie pracy z treściami cyfrowymi. W pracy z partnerami i w rzecznictwie kierujemy się filozofią otwartości. Wypracowując prawo lepiej dopasowane do nowej rzeczywistości i prowadząc instytucje tam, gdzie są ich użytkownicy, przełączamy społeczeństwo na cyfrowe.    

"A Future Not Made in the EU" jest częścią naszego projektu FUTURELAB, w ramach którego patrzymy w przyszłość dalej, niż w naszych innych działaniach. Szukamy nowych sposobów opisywania i rozumienia zmian zachodzących pod wpływem nowych technologii. Szczególnie zależy nam na zrozumieniu przyszłości i zmian specyficznych dla Polski. Działamy interdyscyplinarnie, zapraszając do współpracy ekspertów z różnych dziedzin - złożoną przyszłość zrozumiemy tylko wspólnie. Działamy interdyscyplinarnie, zapraszając do współpracy ekspertów z różnych dziedzin. Bowiem tylko współpracując zrozumiemy złożoną przyszłość.

PRASA

Kontakt dla prasy:
Sylwia Razuwajew
sylwia.razuwajew@slowpr.pl
+48 503 747 216

POBIERZ PRESSPACK

PODEMIJ DZIAŁANIA

Centrum Cyfrowe oraz inne organizacje codziennie pracują by przekonać Komisje Europejską i Parlament Europejski do korzystnych zmian w projekcie reformy prawa autorskiego.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O REFORMIE I PODEJMIJ DZIAŁANIA